Blog

popüler-kültürde-otizm

Popüler Kültürde “Otizm”

Bilimsel çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği bir konu olan otizm, sadece bilimin değil, popüler kültüründe sıklıkla işlediği bir konu haline geldi. Farklı kişilerde farklı şekillerde ortaya çıkan otizm belirtileri gibi bu filmler, diziler ve kitaplar da oldukça çeşitli. Üstelik henüz tedavisi olmayan ancak topluma adaptasyonu sağlanabilen otizmli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya yarayacak şekilde bir farkındalık sağlanmasına yardımcı olabilir.

Gelin, popüler kültürde “otizm” temsillerine hızlıca bir göz atalım.

Film: Rain Man – 1988

rain-man

Rain Man, otizm ve filmler denince akla ilk Rain Man geliyor. Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın rol aldığı bu film, en iyi erkek oyuncu dalında Hoffman’a Oscar da kazandırdı. Film, babasının cenazesinde hiç hatırlamadığı bir ağabeyi olduğunu öğrenen ve genç bir galerici olan Charles’ın hikayesini anlatıyor. Hoffman’ın oynadığı kardeşi ise, otizmli bir dahi ve babalarının mirasının büyük bir kısmında da hak sahibi.

Charles, paranın geri kalanını alabilmek için, kardeşini kaçırmaya karar verir. Ama sonunda ona ısıtır. Her ne kadar başlangıçta kardeşinin davranışlarından rahatsız olsa da, maceralı bir yolcuğun sonunda, Charles kardeşini tanır ve onu sevmeye başlar.

Film: My Name is Khan – 2010

my-name-is-khan

Asperger sendromu olan Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölgesinden bir müslümandır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco’da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında ‘şüpheli’ davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışın ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

Dizi: Atypical – 2017

atypical

Otizm hakkında yapılan son işlerden biri olan Atypical, şu an tek sezonu yayınlanmış bir dizi. Dizinin başrolü Sam, 18 yaşında otizmli bir gençtir. Kendi yaşıtları gibi yaşama arzusu olan Sam, bağımsızlık arayışı içindedir ve artık bir kız arkadaşı olsun ister. Terapisti, kişisel sorunlarını aşmasında Sam’i heveslendirirken, dizi ailesi ve arkadaş çevresinde Sam’in hikayesini anlatır.

Otistik çocuğu olan bir ailenin hikayesinin anlatıldığı komedi türündeki dizinin başrollerinde Keir Gilchrist, Jennifer Jason Leigh, Brigette Lundy-Paine ve Amy Okuda yer alıyor.

Kitap: Süper İyi Günler – 2004

süper-iyi-günler

Başından sonuna kadar sürükleyici bir tema çerçevesinde yazılmış olması nedeniyle benzerlerinden farklı olan bu kitabın otizm gibi anlaşılması çok zor ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin çocukların daha iyi anlamalarında büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.

Kitabın arka kapağı kendini çok güzel anlatıyor:

“İnsanlar kafamı karıştırıyor.

Bunun iki temel nedeni var.

İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobhan, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu ifade “Seninle seks yapmak istiyorum.” anlamına gelebilirmiş, ayrıca “Biraz önce söylediğin şeyin aptalca olduğunu düşünüyorum.” demek de olabilirmiş.
Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum.

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın endikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507’ye kadar bütün asal sayıları…

İngiltere’de yayımlandığı günden itibaren satış rekorları kıran ve bugüne kadar 15 dile çevrilerek 32 ülkede okuyucuyla buluşan Süper İyi Günler sizin de favoriniz olacak.”

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir