Blog

otizm farkındalık

Otizmli Çocukların Ailelerinin Bilmenizi İstediği 9 Şey

Otizmli çocukların topluma karışması için Türkiye’de ve dünyada çalışmalar tüm hızıyla devam etse de, iş bilimsel çalışmalarla bitmiyor. Yaklaşmakta olduğumuz Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiş bulunuyor. Bu nedenle, Nisan ayı gelmek üzereyken bu konuda farkındalığımızı nasıl arttırabileceğimize dair birkaç bilgi paylaşmak istedim.

Kısaca bahsedecek olursak, otizm doğuştan gelen ve genellikle üç yaşına kadar fark edilen bir gelişim bozukluğu. Sosyal ilişkileri büyük oranda etkileyen bu durum, günümüzde doğan her 68 çocuktan birini etkisi altına alıyor. Diğer taraftan otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlara göre 4 kat daha fazla. Öyle ki, son yıllardaki veriler, otizm teşhisi konan kişi sayısının şeker, kanser gibi hızla artan hastalıklardan çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Otizm konusunda farkındalık kazanmak hayati önem taşıyor!

Öncelikle şunu söylemek gerekir: otizm dışarıdan bakıldığında sandığınız gibi görünmeyebilir. Rain Man, otizmli bir karakterin hayatını konu alan filmler arasında belki en çok bilinenidir. Otizm denince, pek çok insanın gözünün önüne sürekli el çırpan, sallanan ya da dil gelişimiyle ilgili sorunlar yaşayan kişiler gelebiliyor. Ancak bu bilinen otizm çağrışımları üzerinden bir genelleme yapamayız. Otizm bazı kişilerde bu şekilde görülebilir ama her otizmlide değil.

Otizmli çocuklar ve aileleri için bu genellemeler zaman zaman yorucu hale gelebiliyor. Bu nedenle bu güne kadar otizmli çocukların anne ve babalarının diğer insanları bilmesini istediği 9 bilgiyi sizin için bir araya getirmek istedim.

Otizmli çocuklar hakkında bilmeniz gereken 9 şey

1 – Bazen alışkın olmadığınız iletişim biçimleriyle karşılaşabilirsiniz. Ancak çevrenizde otizmli bir çocuk olduğunda kendinizi garip hissetmeniz gerekmiyor.

2 – Tüm otizmli bireyler birbirinin aynı değildir.

3 – Otizmli bir birey, bildiğiniz otizm tanımına uymuyorsa ve otizm teşhisi koymaya yetkin değilseniz karşınızdaki kişinin otizm durumunu sorgulamayın (ve 2. maddeyi tekrar okuyun.)

4 – Bu çocuklar da sever ve sevgiye ihtiyaç duyar. Onlar da her çocuk kadar harikadır ve birlikte harika zaman geçirilebilen kişilerdir.

5 – Tanıdığınız bir otizmli birey olması sizi bu konuda uzman yapmaz. Bu nedenle bildiğiniz vaka üzerinden genellemeler yaparak diğer kişilere tavsiyelerde bulunmayın. (Elbette, bu konuda sohbet edebilirsiniz.)

6 – Özel ihtiyaçları olan çocuklar da akıllı, yetenekli, yaratıcı ve düşüncelidir. Ancak zihinleri daha farklı çalıştığı için bizim fark etmemiz bazen zor olabilir.

7 – Otizmli çocuklar, heyecanlandıkları zaman farklı sesler çıkarabilir. Siz de bu zamanlarda farklı her sese verdiğiniz gibi bir tepki verebilirsiniz. Bu çok normal. Ancak bir kurgu izlercesine uzun uzun bakarak rahatsız etmemeniz gerekiyor.

8 – Otizmli çocuklar endişeli hissettiklerinde alışkın olduğunuzdan farklı davranabilir. Örneğin, tişörtünün köşesini çiğnemek gibi. Anne ve babaların buna neden müdahale etmediğini sorgulamayın. Çünkü bunu yapmaları gerekmiyor.

9 – Otizmli çocuklar, kendi çocuğunuzdan daha az değerli ya da özel değildir.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir