Blog

otizmli-cocuk

Otizmli Çocuklarda Sık Karşılaşılan Durumlar

Her bir otizmli çocuk farklı özellikler taşıyan, kendine has bir birey olsa da, belli ortak durumlardan söz etmek mümkün. Yaygın olarak görülen durumları şöyle sıralayabiliriz: aşırı hareketlilik, saldırganlık, kendine zarar verici davranışlar, uygunsuz korkular, öfke nöbetleri, aşırı sinirlilik, inatçılık, tekrarlayıcı hareketler, tikler, uygu ve yeme sorunları, cinsel taciz, mastürbasyon, banyo ve berber sorunları, eşya, kişi veya eylemlere yönelik takıntılar.

Yaygın olarak görülen bu durumlar genellikle, otizmli çocukların bir veya birkaç duyusundan (tat, dokunma, işitme, görme gibi) gelen uyarılara karşı aşırı tepki vermelerinden ya da tepkisiz kalmalarından kaynaklanabilir. Örneğin, otizmli çocuklar acıya ve ağrıya karşı aşırı duyarsız olabilir. Bu da acıya dayanıklı olabileceği anlamına gelerek bazen tehlike açık olma ile sonuçlanabilir.

Otizm ve dokunma/dokunulma ilişkisi

Otizmli çocuklar bazen dokunmayı ve dokunulmayı severler. Ancak yaygın olan durum, her iki durumdan da ileri derecede kaçınmak olarak görülür. Öyle ki; hafifçe dokunulduklarında bile ürkebilir ve çığlık atabilirler. Bazen cansız nesnelere dokunmada tereddüt edebilirler ya da bazı dokulara saatlerce dokunmak isteyebilirler.

Otizm ve saldırganlık ilişkisi

Saldırganlık, otizmli çocuklarda sıkça gördüğümüz bir durumdur. Bu saldırganlık genellik büyük zararlar verecek seviyede değildir. Ancak zaman zaman saldırganlığın boyutları tehlikeli bir hal alabilir. Yoğun olarak şiddet eğilimi gösteren çocuklar için ilaçla tedavi olumlu sonuçlar verebilir. 

Otizmli çocuklar bazen de kendilerine zarar verebilirler. Buna oto-mutilasyon adı verilir. Daha çok zekâ düzeyi düşük otizmlilerde ve bazen çok ağır olarak görülür. Otizmli küçük çocuklarda belirgin olan bu belirti genellikle zamanla geçer.

Otizm ve takıntı ilişkisi

Otizmliler bir konuyla aşırı ilgilenebilirler. Bir süre sonra ilgilendikleri kişi, konu ya da eylem değişebilir, yerine başkaları geçer. Daima aynı konuyu konuşmak isteyebilirler. Ayrıntılara takılabilirler. Sokak levhaları, araba plakaları, alfabe, sayılar, köprüler vb. birçok şey konu olabilir.

Karşılarındaki kişinin bu konularla ilgilenmediğini fark etmeyebilir. Bu sosyal anlamda zorlukla sonuçlanabilir. Diş gıcırdatma ya da bruksizm, otizmli çocuklarda görülen davranışlar arasındadır. Bazen geçici bazen kalıcı bir durum olarak yaşanabilir. Uzun süreli olduğunda çene ve diş sorunlarına sebep olabilir.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir