Blog

otizmli-çocuklar-da-sever

Otizmli Çocuklar da Sever ve Sevilmek İster

Sevme ve sevilme ihtiyacı çocuğun ve insanın temel psikolojik ihtiyaçlarındandır. İnsan, sevgi ile büyürse sağlıklı bir gelişim geçirmiş olur. Duygusal süreçlerde özel ihtiyaçlara sahip olsalar da, 0tizmli çocuklar için de sevginin anlamı aynıdır. Otizmli çocuklar çoğu zaman sevginizi görmüyor ve sevgi hissetmiyor gibi görünse de, onlar da sever ve sevilmek ister.

Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir durumdur. Bu anlamda otizmli çocukların kendi aralarında ortaklaşan ve diğer çocuklardan farklılaşan belli başlı özellikleri bulunur. Ebeveynleri ve sosyal çevreyi en çok etkileyen farklardan biri de sevgiyi ifade etmede görülür.

Çocuğunuz sizi seviyor!

Sık sık çocuğunuzun size bir bağlılık ve sevgi hissetmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu son derece yaygın bir düşünce de olsa, çocuğunuz sizi her çocuğun ebeveynine hissettiğine benzer bir sevgi beslediğini söyleyebiliriz. Farklı olansa, aslında sadece bu sevgiyi yansıtma biçimi.

Özellikle küçük yaştaki otizmli çocuklar, genellikle sevgilerini nasıl göstereceklerini bilmiyor olabilir. Biraz daha büyüdüklerinde ise odaklanmada zorluk ve iletişim becerisindeki sorunlar, sevgilerini alışageldiğimiz şekilde göstermelerinin önünde birer engel oluşturabilir. Çünkü otizmli çocuklar için göz kontaktı kurmak ve sarılmak hiç kolay değildir.

Ebeveynler otizmli çocuklarına nasıl yaklaşmalı?

Otizmli çocukların duyulara dair dünyaları çok parçalı ve kaotik bir halde olabilir. Kokulara fazla duyarlı olma, sarılmaktan kaçınma ve bunaldıklarında uzaklaşma eğilimleri genellikle bundan kaynaklanır. Bu nedenle onlara sevgi gösterirken ya da onlardan sevgi beklerken bu özel durumlarını hatırlamak sizin için de onlar için de son derece rahatlatıcı bir adım olacaktır.

Her çocuk farklıdır, otizmli çocuklar da öyle! Tüm otizmli çocukların aynı olmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle çocuğunuzu gözlemleyerek, nelere duyarlı olduklarını tanımak çocuğunuzla iletişim kurmanızı kolaylaştırır. Ne tür kokular, sesler, görüntüler ya da davranışlar onları rahatsız ediyor? Hangi ortamlarda daha rahat hissediyorlar? Neler onları korkutuyor ve tedirgin ediyor? Çocuğunuzu tanıdıkça doğru yaklaşımı keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Onları anlayarak ve sevgiyle yaklaştığınız zaman yanınızda çok daha güvende ve mutlu hissederler. Bunun sonunda, size sevgilerini göstermeleri çok daha büyük bir olasılık haline gelir. Çünkü hepimiz gibi otizmli çocuklar da güvende hissettiklerinde, sevgilerini açık etmeye daha yatkın olurlar.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir