Blog

Otizmli Bireyler İçin Göz Teması Kurmak Neden Zordur?

Otizmin en yaygın belirtilerinden biri de göz teması kurmada yaşanan zorluk. İletişimin önemli bir basamağı olan göz temasında zorluk çekmek, otizmli çocukların ve yetişkinlerin hayatını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle otizmli bireylerin göz teması kurmada neden zorluk yaşadığını ve deneyimlerini anlamak, hem otizmli bireyler hem de çevresindekiler için hayatı kolaylaştırmak adına gereklidir.

Göz temasından kaçınmak, özellikle karşı tarafı dinlerken otizmli bireylerin konuşana önem vermediğini ya da aklının başka yerlerde olduğunu düşündürebilir. Bu tür bir yanlış anlaşılma başta otizmli taraf olmak üzere herkes için negatif sonuçlar doğurabilir.

Öncelikle şunu bilmek gerekir: otizmlilerin göz teması kurmaması, empati kurmakta zorlandıkları anlamına gelmez. Geçmişte böyle olduğu sıklıkla kabul edilse de son çalışmalar, otizm ile empatinin direkt olarak bağlantılı konular olmadığını ortaya çıkardı.

Otizmliler için göz teması kaygı sebebi

Göz teması kurmamak, otizmlilerin empati yoksunluğundan değil, böyle zamanlarda artan kaygılarından kaynaklanır. Yani otizmli bireylerin gözlerini karşılarındaki bireylerin gözlerinden kaçırması bir duyarsızlık ya da ilgisizlik yerine, olası kaygıdan kaçınmak için göz göze gelmekten aktif olarak kaçınmaya işaret ediyor.

Hem deneyim anlatıları hem de bilimsel çalışmalar bu bilgiyi doğruluyor. Bilim insanları, yeni doğan bebeklerin tanıdık yüzlere yönelmesiyle ilgili çalışmalar yaptılar ve otizmin bu yönelimle ilgisini araştırdılar. Bunun sonucunda otizmli bireylerde, bebeklerin beyninde tanıdık yüzlere yönelmesine sebep olan bölümün daha farklı çalıştığı ortaya çıktı.

Otizmli bireyin aktif katılımına ihtiyaç var

Otizmli kişiler bir yüze baktığı zaman, beyinlerindeki bu bölüm aşırı uyarılarak kaygının artmasına sebep oluyor. Bu nedenle otizmli bireyleri göz teması kurmaya zorlamanın ters etki yaratabileceğini anlıyoruz. Çünkü böylece kaygının daha da artmasına sebep oluruz. Bunun yerine profesyonel olarak yönetilen aşamalı bir sürece başvurmak gerekir.

Otizmli bireyin gözünü kaçırmasının önüne geçmek için kendisinin bu durumla ilgili duyduğu rahatsızlıktan kurtulmaya karar vermesi çok önemli. Bir terapist yardımıyla rahatsızlık duyduğu bu davranışı yenmeye yönelik çalışılabilir. Bu durumda profesyonel destek, süreç boyunca yaşanan kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu konuda doğru yaklaşım, bireyleri bilinçsizce çözüm bulmaya yönlendirmeden bir uzman desteği almak.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir