Blog

otizm

Otizmli Bireyler Hayatına Başkasının Yardımı Olmadan Devam Edebilir mi?

Otizm, geniş bir toplum kitlesi tarafından yanlış anlaşılan bir sendromdur. İnsanoğlunun varlığı ile yaşıt olduğu tahmin edilen bu sendrom konusunda farkındalık geçtiğimiz yüzyıl içerisinde artmış ve modern tıbbın sahip olduğu teknikler ile otizmli bireylerin hatırı sayılır bir çoğunluğu, gündelik hayata adapte olabilir hale gelmiştir.

Tabii otizm tek forma sahip bir sendrom değildir. Birçok farklı türü ve derecesi söz konusu olan sendromu taşıyan kişilerin ve çevresindekilerin hayata adaptasyonu mümkün olsa da, tamamen giderilmesi henüz mümkün değil. Fakat temelde, psikoloji ve tıbbın ortak uğraş alanı olan otizm; her zaman hayatın olağan biçimde yaşanması önünde bir engel oluşturmaz.

Otizm zeka geriliği midir?

Otizm ile zeka geriliği arasındaki korelasyon, tıp çevrelerinin oldukça farklı cevaplar verdiği bir değerdir. Zira, kimi tıp otoritelerine göre otizmli bireylerin zeka geriliği gibi görünen durumları, aslında farklı odaklara sahip olmalarından kaynaklanır. Yani, diğerleri bir matematik problemini çözmeye çalışıyorken, otizmli birey bu problemin görünmeyen kısmında bambaşka bir noktaya odaklanıyor olabilir. Bu da bu bireyin aslında zeka geriliği olmadığını bize gösterebilir.

Her ne kadar tespit edilebilmesi çok zor olsa da, bu otizmli bireylerde sık görülen bir durumdur. Ayrıca, birçok otizmli bireyin, ortalamanın üzerinde zeka düzeylerine sahip oldukları ve diğer insanlardan çok daha hızlı öğrenme kabiliyetlerinin olduğunu da biliyoruz. Örneğin ünlü müzisyenlerin arasında birçok otizmli bulunuyor.

Diğer taraftan, otizmli bireylerin %85’inin hafif zeka geriliği teşhisine karşılık %1-2 kadarında ileri derecede zeka geriliği söz konusudur. %10-13 kadar olan kesim içerisinde ise orta ve ağır zeka gerilikleri ile zeka geriliği olmayan otizmli bireyler bulunur.

Gündelik hayata adaptasyon

Hafif zeka geriliği bulunan otizmli bireyler, normal insanlar gibi yardıma ihtiyaç duymadan gündelik hayatlarını sürdürebilir ve meslek sahibi olabilir. Doğru eğitim yöntemleri ile bu bireylerin diğer bireylerden ayrıştırılamayan bir hayat sürmesi mümkündür. Ancak ağır ve ileri zeka gerilikleri bulunan bireyler yardımsız yaşayamazlar. Otizmle birlikte bu düzeyde zeka gerilikleri olanların hayat boyu yarıma ihtiyaç duyması söz konusudur.

Otizmli bireyler için özel bir eğitim süreci gereklidir. Bu eğitim yöntemleri sayesinde bireyler; ağır zeka düzeyine kadar olmak koşuluyla normal yaşantılarını sürdürebilirler. Otizmlilerin tamamının %95’ini kapsayan bir grubu, sosyal hayata dahil edebilecek bu teknikler sayesinde, “Otizmli Bireyler Hayatına Başkasının Yardımı Olmadan Devam Edebilir mi?” sorusunun cevabı %95 “evet” şeklinde cevaplanabilir.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir