Blog

otizm-konusma-dil-gelisimi

Otizmde Dil ve Konuşma Sorunları Nelerdir?

Otizmli çocukların yaklaşık yarısında konuşma anlamlı bir iletişim aracı olacak şekilde gelişmez. Ayrıca bir kısım otizmli çocukta öğrenilen konuşma aniden veya zaman içinde kaybolabilir.

Tüm otizmlilerin %20-30’u 12-30. aylar arasında öğrendikleri konuşmayı unutabilir. Sıklıkla geç konuşmaya başlarlar. Konuşmadaki gecikme ailenin en büyük endişe kaynağıdır ve hekime başlıca başvuru nedeni olur. Aileler çocuklarının konuşmalara karşılık vermemesi nedeniyle sağır olduklarını düşünebilir. Ancak bu belirtiler sayesinde, erken teşhis konabilir ve çocuklar gerekli adaptasyon sürecine daha hızlı girebilirler.

Konuşmaya başladıklarında kendilerinden üçüncü kişi gibi söz edebilirler. Yani kendisinden söz ederken isim kullanabilir. Bazen, kelime ve cümlecikleri kalıp halinde ısrarla tekrarlayabilirler. Otizmli çocukların anlamaları konuşmalarına göre daha iyi olmakla birlikte karmaşık emirleri anlamazlar. Yani anlama sorunları da yaşarlar.

Konuşmada kullandıkları tonlama, telaffuzdan bağımsız şekilde mekanik, inişli çıkışlı, şiddeti iyi ayarlanmamış veya duygudan yoksun olabilir. Aslında sevgi gösterme konusundaki farklılıklardan bir tanesi de ses tonundaki bir nevi soğuk ifade olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Konuşma, otizmin seyri konusunda bilgi verir

Bazı otizmli çocuklar, genellikle zekâ sorunu bulunmayanlar zamanında konuşur. Konuşma becerisinin edinilmiş olması, otizmin seyrinin olumlu yönde olduğuna işaret eder. Ayrıca dil ve konuşma becerisi otizmde hayat boyu gelişim göstermeye devam eder. 

Bazı otizmlilerde ise konuşma hiç gelişmez. Bu kişilere mutist, içinde bulundukları duruma ise mutizm adı verilir. Öğrendikleri sözcükleri bir daha söyleyemeyebilir ve hiç konuşmazken bir gün aniden çok karmaşık bir sözü söyleyebilirler. Konuşmalarında bazen geçici, bazen kalıcı gerilemeler olur. Yeni kelimeler türetebilirler.

Otizmlilerin konuşmalarından örnekler

Çocukluktan erişkinliğin ileri yaşlarına kadar otizmlilerin 40 yıl boyunca takip edildiği bir araştırmada IQ düzeylerinin yıllar içinde değişmediği, fakat dil becerilerinin geliştiği görülmüştür.

20 yaşında bir otizmlinin konuşmasından örnekler:

“O zaman bende mezuniyet yemeğine giderdim. Herkes beni çok severdi eskiden valla… Hani beni tanıyanlar olduğu için beni çok seviyorlardı. Şimdi sevmiyorlar. Seviyorlar da. Onların başka işleri falan var. Daha az. O zaman herkes bana şaka yapardı. Beni de koklar öperlerdi. Artık ben çocuk değilim… Belki senin de başına böyle şeyler gelmiştir.”

8-9 yaşında bir otizmlinin konuşmasından örnekler:

Ceviz kıran birine: “Cevizleri mi kesiyorsun?”

“Hiç kimseden önce geldim.”

‘Sen kimsin’ yerine: “Sen nesin?”

İki kişiye birden bir şey açmasını söylediğinde: “Açlar!”

Otizmlilerin dil ve konuşma gelişimine dair bu bilgilerin ve daha fazlasının yer aldığı Ah Şu Otizm‘de çok daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir