Blog

dikkat-eksikliği-otizm

Otizm ve Dikkat Eksikliği Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Bilim dünyası otizmin neden kaynakladığına dair hala net bir cevaba sahip değil. Bunun yanında bu nörobiyolojik rahatsızlığa sahip çocukların pek çoğunda benzer semptomlar gözleniyor. Bu semptomların en belirgin olanlarının başında dikkat eksikliği geliyor. Erken çocuklukta izlenen dikkat kaybı ve eksikliği, otizmin habercisi olabilir.

Ailelerin çocuklarının dikkat eksikliğini izlemelerinde, otizmli çocuk ebeveynlerininse bu rahatsızlığa dair bilinçli yöntemler geliştirmelerinde fayda var.

Otizmli çocuklarda dikkat eksikliği

Otizmin en göze çarpan belirtilerinden biri sosyal iletişim bozukluğudur. Otizmli çocuklar genellikle dil becerisi geliştirmede zorluk yaşarlar, bedensel ve duygusal tepkilerinde beklenmedik tavırlar alırlar. Otizmin bu belirtilerle ilişkili bir başka göstereni ise dikkat ve ilgi dengesizlikleridir. Çocuklar ve eğitimcilerle yapılan pek çok araştırma, otizmli çocuklarda önemli ölçüde dikkat eksikliği görüldüğünü doğruluyor.

Otizmli bir çocuk, etrafında olup bitenlere dikkat göstermede veya içinde bulunduğu sohbeti takip etmede zorluk yaşar. Bu durum başlarda kendi ismi telaffuz edildiğinde bakmama, kendisine söylenen bir sözü dinlememe biçimlerinde gözlemlenirken yaş ilerledikçe dikkat eksikliğinin fark edildiği alanlar çoğalır. Benzer şekilde terapi süreçlerinde de konsantrasyon kaybı izlenebilir.

Dikkat göstermede dengesizlikler

Bunun yanında dikkat göstermesi beklenen durumlarda tepki vermeyen otizmli çocuklar belirli bir meseleye ya da objeye abartılı biçimde dikkat de kesilebilirler. Bu durum bazı otizm vakalarında kendini belirli bir mesele ya da araştırma konusuyla fazla ilgilenme, sürekli o konuda konuşmayı isteme olarak da gösterebilir. Otizm vakalarında dikkat eksikliğiyle ilişkili görülen bir diğer durum ise tekrar takıntısıdır. Nesnelerin hareketlerine beklenmedik biçimde ilgi gösteren otizmli çocuklar sürekli o hareketin tekrar etmesini isteyebilirler. İstediklerine erişemedikleri durumda fazla tepki gösterebilirler.

Aileler bilinçli olmalı

Dikkat eksikliği, çocuğu otizmli olsun ya da olmasın pek çok ailenin dert ettiği bir mesele. Gelgelelim, otizmli çocuk ebeveynler için bu durum daha kritik bir öneme sahip. Çocuğunda dikkat eksikliği saptayan bir anne baba, bu durumdan ötürü çocuğunu suçlamamalı ya da onu zorlayacak herhangi bir davranışa girmemelidir. Eğer dikkat eksikliği erken yaşlardan itibaren sık sık kendini belli ediyorsa, aileler profesyonel medikal destek almanın yollarını araştırmalıdırlar.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir