Blog

otizm tedavisi

Otizm Tedavi Edilebilir Mi?

Otizmin tamamen tedavisinin mümkün olup olmadığı hala bir tartışma konusu. Bu tartışma bir yana, otizmli çocukların bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmasalar dahi hayatlarını daha rahat sürdürebilmelerine yarayan tedavi yöntemleri mevcut. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Özel eğitim

Bu tedavi yöntemlerinin başında eğitim geliyor. Pek çok uzman, otizmin etkilerini azaltmada özel eğitimin önemini vurguluyor. Otizm vakalarında görülen öfke nöbeti gibi davranış bozuklukları, ödüllendirici-caydırıcı oyunlar, görsel materyaller ya da sözel aktivitelerle desteklenmiş davranış terapileriyle giderilebiliyor. Bu eğitim yöntemlerinin yanı sıra dans, drama ya da müzik gibi sanat dallarına dair uygulamaların yapıldığı terapi yöntemleri de mevcut.

Dil terapileri

Dil ve konuşmaya dayalı terapi yöntemleri ise otizmli çocuklarda görülen iletişim bozuklarının giderilmesi için kullanılıyor. Bu yöntemlerin amacı, otizmli çocuklarda görülen iletişimsel aksaklıkları gidermek, onlara kendilerini dışarıya karşı daha iyi ifade edebilecekleri dil becerileri edindirmek ve etraflarında dönen konuşmaları doğru değerlendirmelerini sağlamak.

Bu yöntemler sayesinde pek çok otizm vakasında hem davranış ve iletişim bozukluklarının azaldığı hem de yeni beceri edinimlerinin gerçekleştiği görülüyor.

İlaçlara dikkat

Bir diğer yöntem ise ilaç destekli psikiyatrik terapi. Çocuk psikiyatrları ve nörologları tarafından kullanılması önerilen ilaçlar, otizmde görülen aşırı hareketlilik, dikkatsizlik, takıntılı olma gibi davranış sorunlarını azaltmada etki gösteriyor. Her otizm vakası farklı belirtiler gösterdiği ve farklı etkilerde bulunduğu için doktorların ilaç tercihleri değişiklik gösterebiliyor. Otizm tedavisinde ilaç kullanımında hem doktor gözetimi hem de dozaj kontrolü oldukça kritik bir önem taşıyor.

Beslenmenin önemi

Öte yandan otizmin kaynağını biyomedikal bozukluklarda gören bazı uzmanlar beslenme ve vitamin programlarının etkili tedavi yöntemleri olduğunu iddia ediyorlar. Buna göre sütte bulunan kazein proteininden ve tahıllarda bulunan glüten proteininden arındırılmış bir diyet, otizmde görülen mide ve bağırsak rahatsızlıklarını gidererek tedavi sürecini kolaylaştırıyor.

Bu diyetin yanında ağır metallerden arındırma ve vitamin takviyesi de biyomedikal tedavi yöntemleri arasında görülüyor. Bilimsel olarak işlerlikleri kanıtlanmamış olan bu yöntemlerin de ilaçlar gibi doktor gözetiminde uygulanmaları gerekiyor.

Sonuç

Bütün bunlar bir yana, otizmin en etkili tedavi yönteminin sevgi olduğu unutulmamalı. Tedavi yöntemlerinin etkili olabilmeleri için ebeveynler otizmli çocuklarıyla iletişimi sürdürmeli, onları ve dillerini anlamaya çalışmalı, kendilerini dışlanmış hissetmemelerini sağlamalı.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir