Blog

otizm-hakkında-dizi-film

Otizm Hakkında En İyi 5 Film ve Dizi

Sanatsal ürünler yalnızca ruhumuza iyi gelmez, bize bilmediğimiz dünyaları da tanıtır. Otizmle ilgili film ve diziler de farklı türlerde üretimler sunarak bize otizmlilerin dünyalarına ortak olma imkanı sunuyor.

İşte otizmle ilgili en iyi film ve dizilerden bir seçki.

Yağmur Adam

Otizmi konu alan kült yapımların başında 1988 tarihli Yağmur Adam geliyor. Başrollerini Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın paylaştığı film, maddi zevklere dayalı bir hayat süren Charlie ile otizmli kardeşi Raymond arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Ölen babasından kendisine 1949 model bir arabadan başka miras kalmadığını öğrenen Charlie’nin, tüm mirasın sahibi Raymond ile kurduğu çıkarcı ilişki yerini samimi bir kardeşliğe bırakıyor. Beraber çıktıkları ülke turunda Raymond’un matematik ve hafıza becerisi karşısında şaşkına düşen Charlie için bu yolculuk bir hayat dersine dönüşüyor.

Çok Gürültülü ve Çok Yakın

Tom Hanks ve Sandra Bullock’un oynadığı 2011 yapımı Çok Gürültülü ve Çok Yakın, bir yandan yürek parçalayıcı bir yandansa hayat dolu bir hikaye anlatıyor. Otizmli bir çocuk olan Oskar, 11 Eylül 2001 saldırılarında kaybettiği babasının ona bıraktığı gizemli bir ipucunun peşinde New York’u keşfe başlar.

Bu yolda bir yandan kendisinin ve annesinin acılarıyla hesaplaşmayı öğrenir bir yandan da içinde yaşadığı dünyanın o zamana dek bilmediği yönleriyle tanışır. Ünlü yönetmen Stephen Daldry’nin imzasını taşıyan Çok Gürültülü ve Çok Yakın, acı ile umut arasında hassas bir denge kuran etkileyici bir yapım.

Luke’un Hikayesi

2012 yapımı Luke’un Hikayesi, 25 yaşındaki otizmli Luke’un kendisini yetiştiren büyükannesi ve büyükbabasının ölümü üzerine hayata tutunma çabasını anlatıyor. Film, ailesini genç yaşta kaybeden genç bir adamın bir yandan bu kayıpla mücadelesini bir yandan da otizm deneyimini etkileyici bir şekilde anlatıyor. Hayatta bir anda tek başına kalan Luke’un gerçek bir aşk ve tatmin edici bir kariyer peşindeki arayışı sizi de etkileyecek.

Neşeli Gürültü

Neşeli Gürültü ise küçük bir kasaba korosunun ulusal yarışmaya katılma maceralarını anlatırken koro liderinin otizmli oğlu Walter’ın odağında güçlü bir aile ve müzik anlatısı sunuyor. Bir müzikal gibi de izlenebilecek filmde aslında içine kapanık bir çocuk olan Walter’ın müzik yeteneğini keşfetmesi üzerine kendi kişiliğini yaratma deneyimine tanık olacaksınız.

Atypical

Bir öneri de dizi severler için: 2017 çıkışlı Atypical, otizmli Sam’in arzuları ve sosyal hayat deneyimi üzerine komik ve etkileyici bir yapım. Dizinin temelinde teknomarkette çalışan Sam’in romantik bir ilişki arayışı ve bu arayışın devamında gelen bağımsızlık isteği yatıyor. Dizi, Sam’in bu süreçte çevresi ve ailesiyle kurduğu ilişkiye odaklanırken izleyicilere otizm spektrumuna dair sahici bir temsil de sunuyor.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir