Blog

konusma-gecikmesi

Çocuklarda Konuşma Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Her çocuk doğduğu andan itibaren çevresiyle iletişim kurmaya başlasa da bu iletişim, en güçlü biçimini konuşma becerisi ile alır. Normal çocuk gelişiminde çocuğun 6-12 ay aralığında anlamlı sesler çıkarması, 2-3 yaşına geldiğindeyse düzgün konuşuyor olması beklenir. Fakat bazı çocuklarda bu becerilerin gelişmesi gecikebilir.

Bazı çocuklarda konuşma gecikmesi görülmesi, bunun olağan bir durum olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda konuşma gecikmesi ilgilenilmesi gereken bir meseledir. Çünkü bazı başka sorunların işareti olabilir. Peki, çocuklarda konuşma gecikmesi ne anlama gelir? Neler konuşma gecikmesine sebep olabilir? Gelin, birlikte bu sorulara cevap arayalım.

Fiziksel etkenler

Çocukta konuşma gecikmesi duyusal ve bedensel bir bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. İşitme kaybı ya da azlığı, görme özrü, kulak-burun-boğaz kaynaklı bir patoloji ya da dudak, damak ve konuşma organlarına dair anatomik bir bozukluk çocuğun konuşma becerisinde gecikmeye sebep olabilir. Benzer bir biçimde genetik bozukluklar, kromozom anomalileri ya da motor gelişim gerilikleri de konuşma gecikmesinin göstergeleri arasında olabilir.

Psikolojik ve psiko-sosyal etkenler

Konuşma gecikmesi vakalarının yalnızca bedensel değil psikolojik ve psikososyal anlamları da olabilir. Depresyon, psikoz gibi psikiyatrik bozukluklar ya da çocuk istismarı gibi travmalar çocuğun konuşma sıkıntıları yaşamasına yol açabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, konuşma gecikmesinin kökeninin çocuğun bedeninde değil iç dünyasının derinlerinde yatıyor oluşudur.

Çocuğun sosyal çevresiyle ilişkileri ve yaşam alanıyla kurduğu bağlar da konuşma bozukluklarının işaretleri arasında sayılabilir. Baskıcı ya da boğucu aile ortamı, evde iki dilin konuşulması, uyarıcı eksikliği ya da sosyoekonomik eşitsizliklerin etkileri çocuklarda konuşma gecikmesi yaratabilir ya da bu gecikmeyi tetikleyebilir.

Zihinsel etkenler

Konuşma gecikmesi zihinsel işlevlerinde bozukluk olan çocuklarda görülen bilişsel sorunlar arasında da sayılabilir. Fakat bir zihinsel bozukluğun çocuğun konuşma yetisinin gelişimini engellemesi için bu bozukluğun oldukça şiddetli olması gerekir. Benzer bir şekilde, konuşma gecikmesi, diğer bazı belirtilerle bir araya geldiğinde, otizmin habercisi de olabilir.

Şunu eklemek gerekir ki bazı konuşma gecikmesi vakalarında herhangi bir bedensel, genetik, psikolojik, sosyal ya da zihinsel etkenin izi görülmez. Bazı çocuklar önce konuşma gecikmesi işaretleri gösterip sonra hızla konuşmaya başlayabilir, bazıları konuşmak için dilsel becerilerinin daha gelişmesini bekleyebilirler. Burada önemli olan konu, konuşma gecikmesi belirtilerini dikkatli izlemek ve anlamlarını kavramaya çalışmaktır.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir