Blog

gelişimsel dil bozukluğu

Çocuklarda Gelişimsel Dil Bozukluğunun 5 Belirtisi

Her şeyden önce söylemek gerekir ki, gelişimsel dil bozukluğu, zeka geriliği ya da sosyal ilişkilerde yetersizlik gibi durumlar olmaksızın görülebilir. Bu dil bozukluğu türü; temelde dil gelişiminde gecikme olarak veya atipik dil gelişimi olarak ortaya çıkan sorunlar bütünüdür. Gelişimsel dil bozukluğu yaşayan çocukların özel bir eğitim almaları, ilerleyen yaşlarda hayatlarını kolaylaştırmak için gereklidir.

Peki, çocuğunuzun gelişimsel dil bozukluğu olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Bu bozukluğu yaşayan çocukların aileleri, klinik değerlendirmeye yönlendiren genellikle şu belirtileri fark ettiklerinde geliyor:


Konuşma gecikmesi

Çocuklar genelde 12-18 aylık olduklarında kendilerini ağlayarak ifade ettikleri dönemi atlatma sürecine girerler. Bu yaşa gelmiş bir çocuktan bazı temel sözcükleri sarf edebiliyor olması beklenir.

Elbette her çocuğun gelişim seyri farklıdır. Ancak iki yaşını aşan bir çocuk kendini basit sözcüklerle değil ağlayarak ifade etmeye devam ediyorsa bu gelişimsel dil bozukluğuna işaret ediyor olabilir. Üç yaşına geldiği halde sözcük dağarcığı çok sınırlı olan çocuklar için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.


Öğrenme güçlüğü

Normal bir zekaya ve duyulara rağmen bilgi kazanımında yaşanan zorluklara genel olarak özgül öğrenme güçlüğü denir. Özgül öğrenme güçlüğünün bir nedeni de gelişimsel dil bozukluğudur.

Dış dünyayla etkileşimin en önemli aracı olan dil, öğrenme sürecinde kritik bir rol oynar. Bu yüzden yaşına uygun parallellikte bir öğrenme seyri gözlenemeyen çocuklarda gelişimsel dil bozukluğu olup olmadığına bakılmalıdır.


Sık yapılan imla hataları

Gelişimsel dil bozukluğu çoğunlukla 2-7 yaş arası çocuklarda görülür. Eğer çocuk okuma yazmayı öğrendiği yaştaysa ve imla hatalarını düzeltmekte dikkat çekici şekilde güçlük çekiyorsa yakından takip etmekte fayda var.


Telaffuz ve akıcılık sorunları

Gelişimsel dil bozukluğunun farklı türleri vardır. Örneğin telaffuz kusurları fonolojik bozukluk olarak bilinir. Çocuğun söyledikleri çoğu zaman anlaşılmıyorsa, kendisine söylenenleri tekrarlıyorsa sorun gelişimsel dil bozukluğu olabilir.

Akıcılıkta sorun yaşayan çocuklar, konuşma başlatmakta zorlanırlar. Kendilerini iyi ifade edemedikleri için yabancılarla iletişime geçmekte sıkıntı yaşayabilir, sinirlenip içlerine kapanabilirler.


Dil bilgisi yapılarını oluşturmakta zorlanma

Bu da gelişimsel dil bozukluğunun bir diğer türü olan sentaktik bozukluk belirtisidir. Cümleden sözcük atmak, anlamsız sözcükler kullanmak, bazı bağlaçları çok sık tekrarlamak olası bir sentaktik bozukluğun varlığına dikkat çeken belirtilerdir.

Gelişimsel dil bozukluğunun belirtileri bazen otizmden ayırt edilemediği için çocuğun yakından takip edilmesi önemlidir. Bozuklukların erken tanısı ve tedavisinde ailelerin yaptığı gözlemin payı büyüktür. Şüphe uyandıran çocuklar bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Siz de çocuğunuzun bu 5 belirtiden en az birine sahip olduğunu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızı öneririz. Erken konulan teşhis, çocuğunuzun hayatını değiştirir. Sakın ihmal etmeyin.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir