Blog

otizm-asperger-fark-benzerlik

Asperger Sendromu ve Otizm: Benzerlikler – Farklar

Asperger sendromu ve otizm sık sık birbiriyle karıştırılan gelişimsel bozukluklar arasında yer alıyor. Düşünme, hissetme, iletişim kurma gibi farklı alanlarda etkisini gösteren bu bozukluklar bireylerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Asperger sendromunun ve otizmin kesin tedavisi henüz bilinmezken özellikle erken teşhisle birlikte rehabilitasyon programı uygulanabilir.

Rehabilitasyonla birlikte bireylerin temel gereksinimlerini karşılamaları, hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri mümkün. Her iki gelişimsel bozuklukta da bireysel farklılıklar olmakla birlikte benzer özellikler gözlemlenir.

Asperger sendromu ve otizm arasındaki benzerlikler

Asperger sendromu ve otizmin en büyük benzerliği her ikisinin de sosyal iletişimi olumsuz yönde etkileyen gelişimsel bozukluk olmalarıdır. Her iki durumda da bireyler sosyal ilişkilerden kaçınır, akranları ve diğer kişilerle sağlıklı iletişim kuramazlar. Dolayısıyla sosyal uyum yönünden zayıf bireyler olarak karşımıza çıkarlar.

Bu durumdan kaynaklı olarak empati yetenekleri de düşüktür. Karşılarındaki kişinin duygu ve düşüncelerini kavrayamadıkları için sağlıklı bir ilişki kurmakta da zorlanırlar. Sosyal iletişimlerindeki sorun Asperger sendromlu ve otizmli bireylerin yalnızlığı tercih etmelerine de sebep olur. Bu bireyler genellikle yalnız kalmayı isterler. Çocuklarda tek başına oyun oynama eğilimi, genel belirtiler arasında yer alır.

Asperger sendromlu ve otizmli bireylerin ‘takıntıları’ vardır. Bu takıntılı davranışlar günlük hayattaki rutinleri, oyuncaklarının sıralanışı, sürekli aynı yerde oturmak istemeleri gibi çeşitli şekillerde görülebilir. Sürekli tekrarlar da bu takıntılı davranışlar sonucunda meydana gelir.

Asperger sendromu ve otizm arasındaki farklar

Asperger sendromlu bireyler konuşabilen normal veya üstün zekalı otistik bireylerdir. Otizm ve asperger sendromunu ayıran en belirgin fark da budur. Asperger sendromlu bireylerin zeka düzeyleri gelişmiştir ve sosyal dil haricinde konuşma yetileri vardır. Otizmli bireylerin ise yaygın olarak zekaları Asperger sendromlu bireyler kadar gelişmeyebilir. Ayrıca otizmli bireylerde dil yetilerinin gelişmemiş olmasına bağlı konuşma bozukluğu görülür.

Asperger sendromunu teşhis etmek otizmi teşhis etmekten daha zordur. Otizmli bireyler kendilerini erken yaşta belli ederken Asperger sendromu olan birey çoğu zaman okul çağında yaşadığı sosyal ilişki problemleriyle kendini belli eder. Otizmle kıyaslandığında Asperger sendromlu bireylerin öz bakım becerileri gelişmiştir. Bu sebeple diper bireylerle aralarındaki fark ancak sosyal ilişkilerdeki aksamalarla meydana çıkar.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir