Blog

asperger sendromu otizm belirtileri

Asperger Sendromu ile Otizm Arasındaki Farklar Neler?

Asperger sendromu ve otizm birbirine oldukça benzeyen ancak tipik farklılar gösteren gelişim bozuklukları olarak karşımıza çıkıyor. Genel hatlarıyla incelediğimizde her iki durum da çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan, özellikle de sosyal iletişim ve etkileşimi olumsuz yönde etkileyen bozukluklar.

Bireyin yaşam kalitesini düşüren bu gelişimsel bozuklukların kesin bir tedavisi henüz bulunmuyor. Ancak çeşitli terapi ve çalışmalarla etkileri azaltabiliyor, kişinin sosyal etkileşim ve iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olabiliyoruz. Bunun için otizm belirtileri olduğunu düşündüğünüz anda çocuklarınızı bir uzmanla bir araya getirmenizde fayda var.

Asperger sendromu ve otizmin arasındaki farklar

Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen Asperger sendromu ve otizm arasında birtakım belirgin farklılıklar bulunur. Otizmli bireylerde çoğu zaman dışarıdan gözlenebilen konuşma bozuklukları dikkat çeker. Asperger sendromlu bireylerin ise sözel konuşmalarında genel olarak bozukluk gözlenmez.

Otizmli bireylerin akademik becerileri gelişmemiştir; çünkü otizm, öğrenmeyi zorlaştırır. Asperger sendromlu bireyler ise akademik başarı gösterirler. Kimi zaman bu başarı normal seviyede ilerlerken kimi zaman bazı bireylerde normalin üstünde olarak da kendini gösterebilir.

Bu iki gelişimsel bozukluk arasındaki en belirgin farklardan biri de iletişim kurma isteğidir. Otizmli bireyler sosyalleşmek, insanlarla iletişim kurmak istemezler. Asperger sendromlu bireylerde bu durum daha farklıdır. Asperger sendromlu birey çevresiyle iletişim kurmak, sosyalleşmek ister. Ancak empati ve iletişim yeteneği gelişmemiş olduğu için bunu başaramaz. Dolayısıyla bu durum bireyde üzüntüye de yol açar.

Özellikle ergenlik döneminde ve ilerleyen yaşlarda Asperger sendromlu bireylerde depresyon belirtileri görülebilir.

Asperger sendromu ve otizm belirtileri

Her iki gelişimsel bozuklukta da ebeveynlerin çocuklarındaki sorunu erken tespit ederek profesyonel yardım almaları büyük bir önem taşıyor. Erken teşhis için ebeveynler özellikle 0 – 6 yaş arasında çocuklarını oldukça iyi gözlemlemelidirler.

Eğer çocuk iletişim sıkıntısı çekiyorsa, içine kapanıklık gösteriyorsa, sürekli aynı konuları tekrar ediyor; ancak farklı konulara odaklanmada zorluk yaşıyorsa gelişimsel bir bozukluğa sahip olabilir. Bunların yanı sıra çocukların motor gelişimlerinde gecikme, ses ve ışığa karşı yüksek duyarlılık, göz kontaktı kurmaktan kaçınma da Asperger sendromu ve otizmin sıklıkla görülen belirtileri arasında yer alır.

Otizmin 0 – 3 yaş arasında teşhis edilmesi mümkündür. Ancak Asperger sendromunun çocuklarda 4 – 11 yaşları arasında kendini gösterdiği ve teşhisinin daha zor olduğu söylenebilir. Her çocuğun bireysel farklılıkları bulunsa da bazı yaygın otizm belirtilerinin farkına varıldığında ebeveynlerin çocuklarını çocuk psikiyatrisine götürmeleri önemli bir ilk adım olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir